PROCEDURA ZALICZANIA PRZEDMIOTÓW STUDIÓW ZAGRANICZNYCH I OKRESU STUDIÓW ZAGRANICZNYCH W WYŻSZEJ SZKOLE AGROBIZNESU W ŁOMŻY
Studentowi przenoszącemu zajęcia zaliczone w uczelni zagranicznej, z przypisanymi punktami ECTS, zalicza się do osiągnięć wyrażonych w punktach ECTS w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Uczelnia macierzysta wykaże elastyczność w odniesieniu do wyboru przedmiotów/zajęć, odbywanych w uczelni partnerskiej, mogących stanowić odpowiedniki/równoważniki zajęć objętych programem Uczelni. Jeżeli wśród przedmiotów obowiązujących studenta w Uczelni znajdują się przedmioty objęte standardem na kierunku, obowiązkowa jest realizacja przedmiotu o bardzo zbliżonych treściach w uczelni partnerskiej. Jeżeli nie jest to możliwe, przedmiot ten będzie stanowił różnicę programową, a warunki i termin zaliczenia tego przedmiotu określa koordynator programu Erasmus + wraz z dziekanem właściwego wydziału, zawsze kierując się możliwościami i dobrem studenta. Dla dobra uczestników programu każda sprawa jest omawiana indywidualnie.
Studenci przy wsparciu uczelnianego Koordynatora programu ERASMUS+ przygotowują Learning Agreement. Podpisanie tego dokumentu przez wszystkie strony jest jednoznaczne z późniejszym całkowitym uznaniem przez Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży osiągnięć zdobytych przez studenta. Łączna suma ECTS musi wynosić nie mniej niż 30 ECTS za semestr nie mniej niż 60 ECTS za rok. Uczelniany Koordynator programu ERASMUS + przekazuje do dziekana właściwego wydziału, zatwierdzone przez uczelnię przyjmującą programy studiów poszczególnych studentów za granicą. Punkty ECTS, uzyskane poza uczelnią macierzystą, uznaje się bez ponownego sprawdzenia osiągnięcia założonych efektów kształcenia.
Należy przed wyjazdem dążyć do takiego zaplanowania studiów za granicą, by po powrocie można je było całkowicie uznać za równoważne programowi z danego semestru lub roku i aby student nie był zmuszony przystępować do żadnych dodatkowych zaliczeń czy egzaminów. W przypadku, gdy program studiów za granicą nie pokrywa się całkowicie z programem uczelni macierzystej, dziekan wydziału opracowuje wykaz różnic programowych wraz z określonym terminem zaliczenia semestru/roku akademickiego po powrocie studenta. Informacja ta jest przekazywana studentowi przed wyjazdem na realizację Programu. Ewentualne zmiany muszą zostać wprowadzone w ciągu 1 miesiąca od przyjazdu studenta do uczelni partnerskiej. „Porozumienie o programie zajęć”, oraz zmiany dokonane w tych dokumentach przez którąkolwiek ze stron muszą być zatwierdzone pisemnie przez uprawnione osoby.
Student zobowiązany jest w terminie 14 dni po powrocie dostarczyć do dziekana wydziału wykaz zaliczeń (Transcript of records) wraz ocenami i punktami ECTS uzyskanymi w uczelni przyjmującej. Punkty te zostają włączone do oficjalnego programu studiów studenta w uczelni macierzystej, punkty te muszą zostać potem uwzględnione w Suplemencie do dyplomu wraz z notatką wymieniającą instytucję, w której zostały one uzyskane.
Wykaz zaliczonych przedmiotów w uczelni zagranicznej oraz karta zaliczenia różnic programowych są podstawą do zaliczenia semestru/roku akademickiego w WSA. W indeksie dokonuje się rozliczenia przedmiotów poprzez wpisanie ich polskich nazw i przyporządkowania im ocen. W indeksie studenta –beneficjenta programu Erasmus+ umieszcza się wpis, świadczący o zaliczeniu semestru/roku na podstawie studiów odbytych za granicą, w brzmieniu: „Zaliczono na podstawie dokumentów poświadczonych przez………” (uczelnię partnerską, w której odbyto studia w ramach programu ERASMUS +).W przypadku niezaliczenia przedmiotu (otrzymania oceny 2,0) przez studenta powracającego z uczelni partnerskiej, a tym samym nieuzyskania wymaganej liczby punktów ECTS, dziekan zezwala na zaliczenie przedmiotów i zdobycie brakującej liczby punktów w następnym semestrze studiów po powrocie ze stypendium, zgodnie z obowiązującym regulaminem uczelni macierzystej. Dla studentów, którzy studiują bez indeksów, tylko z systemem wpisów w „wirtualnym indeksie” procedury są takie same. Przedmioty realizowane dodatkowo, poza „Porozumieniem o programie zajęć” są zaliczane jako przedmioty ponadprogramowe z odpowiednim wpisem w suplemencie. W przypadku braku przypisanych punktów ECTS, dziekan wydziału ma prawo przypisać punkty przewidziane dla danego przedmiotu w WSA.W przypadku, gdy student nie dopełni formalności dostarczenia wykazu zaliczeń (Transcript of records) wraz ocenami i punktami ECTS uzyskanymi w uczelni przyjmującej w wyznaczonym terminie, stanowi to podstawę żądania zwrotu przyznanego stypendium. Jeżeli dotrzymanie terminu nie jest możliwe ze względu na nieotrzymanie dokumentacji z uczelni przyjmującej, student musi zgłosić ten fakt uczelnianemu Koordynatorowi programu ERASMUS +w formie pisemnej. Student ma prawo przedłużyć pobyt na stypendium. W tym celu konieczne jest uzyskanie zgody Koordynatora programu Erasmus +.Przedłużenie studiów za granicą, wyłącznie w ramach jednego roku akademickiego, jest możliwe, za zgodą obu uczelni, ale bez gwarancji otrzymania stypendium Erasmus na dodatkowy okres studiów. Po powrocie z uczelni partnerskiej student, pod rygorem zwrotu stypendium, jest zobowiązany dostarczyć do biura, w terminie określonym w umowie, następujące dokumenty:
Zaświadczenie z uczelni partnerskiej potwierdzające okres pobytu w tej uczelni oraz że zaplanowany program studiów został zrealizowany w czasie określonym w umowie,
„Wykaz zaliczeń” (Transcript of Records -TR) –wykaz zaliczonych przedmiotów i uzyskanych ocen, wystawiony przez uczelnię partnerską, oraz
Wypełnić Sprawozdanie Stypendysty Erasmusa -wyjazd na studia w systemie ankieton-line, znajdujące się na stronie Narodowej Agencji programu i będące obowiązkowym elementem finansowego rozliczenia stypendium.
Na podstawie dostarczonych przez studenta dokumentów, Koordynator programu Erasmus+ przygotowuje dokumenty rozliczeniowe, które następnie przekazuje dziekanowi właściwego wydziału:
„Kartę zaliczeń” -KZ określającą, które przedmioty/zajęcia z programu kształcenia w Uczelni zostaną zaliczone na podstawie przedmiotów/zajęć realizowanych w uczelni partnerskiej,
„Dokument o uznaniu okresu studiów za granicą”, w którym będzie zawarta informacja, czy okres studiów odbytych za granicą zostanie uznany w Uczelni. Studentowi odbywającemu część studiów za granicą przyznaje się prawo do rozliczenia rocznego, nawet jeśli na jego kierunku obowiązuje rozliczenie semestralne. Student nie ma obowiązku uzyskania identycznej liczby punktów ECTS w uczelni partnerskiej w porównaniu z Uczelnią. Liczba zdobytych punktów ECTS na uczelni partnerskiej musi wynosić co najmniej 20 ECTS w semestrze. Korelacja między stosowaną w uczelni skalą ocen a ocenami ECTS:5,0 bardzo dobry A4,5 dobry plus B4,0 dobry C3,5 dostateczny plus D3,0 dostateczny E2,0 niedostateczny F.
Uczelnia uznaje okres studiów odbytych w uczelni partnerskiej za równoważny z okresem studiów w Uczelni pod warunkiem zrealizowania przez studenta uzgodnionego przed wyjazdem programu studiów. Koordynator programu Erasmus+ na podstawie dokumentów wypełnia „Kartę zaliczeń”, podejmując wraz z dziekanem danego kierunku studiów decyzję, które przedmioty/zajęcia z programu kształcenia w Uczelni zostaną zaliczone na podstawie przedmiotów/zajęć realizowanych w uczelni partnerskiej. Koordynator programu Erasmus + potwierdza wpisem do indeksu i „Karty okresowych osiągnięć studenta” zaliczenie okresu studiów zrealizowanego za granicą. W przypadku, gdy student nie wywiązał się z ustaleń „Porozumienia o programie zajęć” i/lub „Karty Uzgodnień” w stopniu uniemożliwiającym uzyskanie zaliczenia okresu studiów realizowanego w uczelni partnerskiej, student jest zobowiązany rozpocząć procedurę poprawkową w jednostce macierzystej zgodnie z regulaminem studiów. W przypadku skarg dotyczących zaliczania i uznawania okresu studiów zrealizowanego w uczelni partnerskiej student ma prawo do odwołania do Pełnomocnika Rektora ds. nauki i kształcenia w terminie 14 dni od daty zamknięcia procedury zaliczeniowej przez koordynatora programu Erasmus+. Wyjazdy studentów na studia powinny być zakończone do dnia 30 września i rozliczone do dnia 31 października danego roku akademickiego.
Zasady odbywania studiów w Uczelni przez studentów uczelni partnerskich Opiekę nad studentami uczelni partnerskiej odbywającymi studia w Uczelni sprawują Dziekani poszczególnych kierunków oraz Koordynator programu Erasmus+. W ramach opieki, Koordynator programu Erasmus+ wraz z dziekanami:
udzielają pomocy w zakwaterowaniu;
udzielają niezbędnej pomocy w sprawach urzędowych związanych z pobytem cudzoziemców w Polsce.
nadzorują przebieg realizacji Learning Agreement;
obejmują opieką w podstawowych sprawach związanych z pobytem w uczelni. W sprawie praw i obowiązków studenta w uczelni macierzystej, innych niż wymienione wyżej, stosuje się odpowiednio postanowienia Regulaminu Studiów, obowiązującego w Uczelni.
Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.