MOBILNOŚCI PRACOWNIKÓW I STUDENTÓW W RAMACH PROGRAMU ERASMUS +
- POSTANOWIENIE OGÓLNE
- Program Erasmus+ kierowany jest do Studentów i Pracowników WSA w Łomży. Oferuje on wyjazdy na studia i praktyki (studenci) oraz szkolenia i prowadzenie zajęć dydaktycznych (pracownicy) w ramach prowadzonej akcji (KA 103).
- Projekty mobilnościowe w ramach akcji KA103 obejmują:
- wjazdy studentów na studia do krajów programu – na okres od 3 do 12 miesięcy;
- wjazdy studentów na praktyki do krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;
- wjazdy absolwentów na praktyki/staże do krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;
- wyjazdy pracowników w celu prowadzenia zajęć na uczelniach partnerskich
- wyjazdy pracowników w celach szkoleniowych
- c) Studenci przyjeżdzający do WSA z krajów programu (KA103) otrzymują dofinansowanie z uczelni macierzystej.
- d) Wsparcie indywidualne dla studentów niepełnosprawnych oraz posiadających prawo do dodatku socjalnego, będzie finansowane z budżetu Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER). W programie Erasmus+ wyjazdy te będą miały status wyjazdów z dofinansowaniem zerowym, chyba że Narodowa Agencja wyrazi zgodę na finansowanie z budżetu programu Erasmus+.
- e) Studenta przebywającego na wymianie międzynarodowej w ramach Programu Erasmus+ obowiązuje niezmiennie Regulamin studiów WSA w Łomży
- WYJAZDY W RAMACH PROGRAMU
- Studenci mogą wyjechać na studia do uczelni zagranicznych posiadających Kartę Erasmus+, z którymi WSA ma podpisaną umowę.
- WSA jest otwarta na propozycje nawiązywania współpracy z nowymi uczelniami dlatego studenci mogą zgłaszać uczelnie, którymi są zainteresowani a w miarę możliwości i zapotrzebowania nowe umowy mogą zostać podpisane.
- Student może wyjechać kilka razy w ramach każdego cyklu studiów (licencjackie/inżynierskie/magisterskie) na łączny okres nieprzekraczający 12 miesięcy niezależnie od rodzaju mobilności (studia, praktyka). Do łącznej liczby miesięcy wliczane są wcześniejsze wyjazdy w ramach programu Lifelong Learning Programme (LLP) Erasmus.
- Istnieje możliwość połączenia studiów z praktyką w ramach jednego wyjazdu.
- Uczestnik programu ni ponosi opłaty za studia w uczelni przyjmującej.
- Rekrutacja na wyjazd trwa nieprzerwanie przez cały rok. W ramach godzin pracy studenci mogą zgłaszać się do wyznaczonych osób odpowiedzialnych za prowadzenie programu.
- Do rekrutacji mogą przystąpić studenci I i II stopnia studiów, zarówno stacjonarnych i niestacjonarnych. (będący obywatelami polskimi jak i cudzoziemcy, posiadający status studenta WSA w Łomży)
- Student powinien mieć zaliczony semestr studiów poprzedzający wyjazd. W wypadku gdy student ma niezaliczony semestr decyzję o możliwości uczestnictwa w programie podejmuje Dziekan Wydziału.
- Kwalifikacji na wyjazd dokonuje Komisja Kwalifikacyjna.
- Komisja Kwalifikacyjna przy decyzjach o wyjazdach studentów bierze pod uwagę średnią ocen z poprzedniego semestru. W przypadku gdy średnia ocen jest taka sama u różnych osób a liczba miejsc jest ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń. W przypadku pracowników oceniany jest plan szkolenia i jego wpływ na rezultaty w pracy oraz kolejność zgłoszeń.
- Student zakwalifikowany na wyjazd w ramach programu Erasmus+ nie może przebywać na urlopie dziekańskim, naukowym, chorobowym ani żadnym innym.
- W momencie wyjazdu student musi mieć ukończony pierwszy rok studiów (nauka) lub pierwszy semestr (praktyka) I stopnia a w przypadku wyjazdu na studiach II stopnia – pierwszy semestr studiów.
- Absolwenci studiów licencjackich, którzy zamierzają kontynuować naukę w WSA na studiach II stopnia, mają prawo do wyjazdu w momencie uzyskania statusu studenta WSA w Łomży.
- Studentom niezakwalifikowanym przysługuje odwołanie od decyzji Komisji Kwalifikacyjnej. Odwołanie musi zostać złożone w formie pisemnej do Dziekana Wydziału, nie później niż 7 dni po otrzymaniu decyzji kwalifikacyjnej. Formularze wyjazdowe oraz druki oświadczeń dostępne są w pok. 202. Jednocześnie pracownicy dołożą wszelkich starań przy pomocy w wypełnianiu każdego rodzaju dokumentacji.
- Zakwalifikowani kandydaci podpisują przed wyjazdem umowę oraz porozumienie o programie zająć/praktyk.
- Przed wyjazdem na mobilność KA103 student jest zobowiązany do wypełniania testu OLS (Online Linguistic Support), sprawdzającego znajomość języka w którym będą odbywały się studia lub będzie realizowany program praktyk.
- Każdy student ma możliwość konsultacji z osobą odpowiedzialną za przygotowanie językowe.
- Student zobowiązany jest zapoznać się z informacjami zawartymi na stronie internetowej uczelni zagranicznej: Ofertę uczelni skierowaną do studentów Programu Erasmus+, Ofertą programową, Ter5minem przeslania aplikacji oraz możliwością zakwaterowania.
- Student semestru dyplomowego zakwalifikowany na wyjazd, zobowiązany jest do uzyskania zgody promotora WSA w Łomży na możliwość konsultowania pracy dyplomowej za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- W TRAKCIE POBYTU
- W przypadku niemożności realizacji przedmiotów ustalonych w LAS student zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić koordynatora w celu dokonania modyfikacji (Changes) pierwotnie podpisanego porozumienia o programie zajęć Learning Agreement, W oparciu o aktualną ofertę uczelni przyjmującej.
- Wszelkie zmiany do oryginalnie zawartego porozumienia o programie studiów i praktyk powinny być dokonane w formie pisemnej za zgodą WSA, uczelni przyjmującej oraz studenta. Za pośrednictwem poczty elektronicznej, nie później niż 30 dni od daty potwierdzenia przyjazdu do uczelni przyjmującej. W uzasadnionych przypadkach zmiany w umowach można dokonać w terminie późniejszym za zgodą dziekana wydziału.
- W przypadku, gdy uczelnia partnerska nie jest w stanie zapewnić ustalonej w umowach pełnej oferty kształcenia, koordynatorzy wydziałowi dołożą wszelkich starań, aby przy sporządzeniu Changes nie powstały różnice programowe lub zostały ograniczone do koniecznego minimum. W przypadku gdy różnic nie da się uniknąć przedmioty do zrealizowania termin i sposób zrealizowania różnic po powrocie ustala dziekan w formie przyjętej przez dany wydział zgodnie z regulacjami uczelnianymi odnoszącymi się do toku studiów.
- Jeżeli LAS zakłada zrealizowanie przez studenta większej liczby punktów ECTS niż liczba wymagana do zaliczenia semestru, przed wyjazdem studenta w uczelni macierzystej zostanie uzgodniony sposób uznania punktów dodatkowych.
- Studenci, którzy chcą kontynuować studia w uczelni zagranicznej w kolejnym semestrze muszą obligatoryjnie wystąpić do dziekana w uczelni macierzystej z prośbą o zgodę na przedłużenie pobytu o kolejny semestr. Przedłużenie pobytu za granicą jest możliwe w ramach jednego roku akademickiego, za zgodą obu uczelni: Przyjmującej i wysyłającej, ale bez gwarancji otrzymania stypendium na dodatkowy okres studiów. Komplet podpisanych i zaopiniowanych dokumentów w tej sprawie powinien być dostarczony na co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem kolejnego semestru do działu współpracy z zagranicą.
DOKUMENTY I DZIAŁANIA PO POWROCIE (AFTER THE MOBILITY)
- W celu rozliczenia pobytu na stypendium w uczelni przyjmującej student zobowiązany jest dostarczyć do Działu Współpracy z Zagranicą oraz właściwego Dziekanatu, nie później niż 14 dni po powrocie z uczelni partnerskiej:
- Zaświadczenie z uczelnie/przedsiębiorstwa przyjmuącego potwierdzające okres pobytu w uczelni(Confirmation Letter)
- Wykaz przedmiotów zrealizowanych zgodnie z porozumieniem o programie studiów(Transcript of records) oraz, jeżeli dokonano zmian w LAS, dokumentu przedstawiającego wprowadzone zmiany (Changes to Original Proposed Study Programme)
- Wypełnić indywidualny raport uczestnika przesłany z Mobility Tool najpóźniej w terminie 30 dni od zakończenia mobilności.
- Wypełnić drugi test OLS sprawdzający kompetencje językowe w wyznaczonym w systemie OLS terminie.
- W przypadku nie złożenia przez studenta wyżej wymienionych dokumentów oraz braku wypełnienia indywidualnego raportu i testu OLS, okres pobytu na studiach uznaje się za niezaliczony, a student zobowiązany jest zwrócić pobrane styoendium w całości.
- Na podstawie w/w dokumentów DWZ dokona rozliczenia finansowego przyznanego studentowi stypendium według zasad obowiązujących w programie Erazmus+.
- W sprawach nieuregulowanych w zasadach wyjazdów stosuje się odpowiednie przepisy regulaminu studiów w WSA w Łomży.
- Oceny w skali ECTS uzyskane za granicą są przeliczane według poniższego systemu:
OCENA |
NAZWA OCENY |
OCENA ECTS |
5 |
bardzo dobry |
A (Excellent) |
4,5 (4+) |
dobry plus |
B (Very Good) |
4 |
dobry |
C (Good) |
3,5 (3+) |
dostateczny plus |
D (Satisfactory) |
3 |
dostateczny |
E (Sufficient) |
2 |
niedostateczny |
FX, F (Fail) |