Zajęcia terenowe z przedmiotu Środowiskowe i profilaktyczne uwarunkowania produkcji zwierzęcej 2024

01.05.2024 Wyjazdy

W sobotę 27 kwietnia 2024 roku studenci drugiego roku studiów magisterskich niestacjonarnych na kierunku rolnictwo, uczestniczyli w zajęciach terenowych będących praktycznym dopełnienie teoretycznych treści programowych realizowanych na wykładach z przedmiotu Środowiskowe i profilaktyczne uwarunkowania produkcji zwierzęcej. W ramach zajęć studenci odwiedzili dwa gospodarstwa rolne specjalizujące się w chowie bydła mlecznego w miejscowości Ciemnoszyje. Dzięki uprzejmości właścicieli gospodarstw studenci zapoznali się z specyfiką prowadzonej działalności rolniczej, ocenili warunki środowiskowe panujące w obiektach inwentarskich pod kątem dostosowania ich do wymagań dobrostanu poszczególnych grup wiekowych i technologicznych zwierząt oraz dowiedzieli się o prowadzonej w gospodarstwie profilaktyce związanej z utrzymaniem wysokiej zdrowotności zwierząt. Studenci mieli możliwość obserwacji zachowywania się krów w stadzie, na podstawie którego wysoko ocenili ich dobrostan oraz kondycję. W obu oborach zwierzęta miały zapewnione bardzo dobre warunki środowiskowe, między innymi dzięki sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej oraz optymalnemu wykorzystania oświetlenia naturalnego w budynkach. Hodowcy przywiązują dużą wagę do zapewnienia krowom mlecznym oraz młodzieży hodowlanej dobrostanu co przekłada się na doskonałe wyniki produkcyjne.

Wizyta w gospodarstwach była doskonałą lekcją poznania praktycznych uwarunkowań chowu bydła w aspekcie spełnienia warunków środowiskowych panujących w budynkach inwentarskich.

Serdecznie dziękujemy właścicielom gospodarstw za poświęcony czas oraz podzielenie się swoją wiedzą.