Zajęcia terenowe Rol MGR III sem. specjalność: Odnawialne Źródła Energii

02.06.2024 Wydarzenia

W dniu 1 czerwca 2024 roku studenci MANS III semestru studiów magisterskich na Kierunku Rolnictwo, specjalność OZE, uczestniczyli w ćwiczeniach terenowych z przedmiotu Rynek energii i energetyka rozproszona. Pierwszym punktem ćwiczeń terenowych było zapoznanie się budową i zasadą działania elektrowni wiatrowej położonej w miejscowości Wólka Pietkowska. Obiekt ten jest bezprzekładniową elektrownią wiatrową o mocy 0,5 MW, przyłączoną bezpośrednio do sieci 15 kV. Studenci byli najbardziej zainteresowani problemami technicznymi jakie występują podczas eksploatacji turbiny. Podkreślali również, że w rzeczywistości istnieje wiele mitów dotyczących elektrowni wiatrowych. Jednym z nich jest hałas – bo podczas zwiedzania obiektu, dźwięki związane z pracą elektrowni nie były uciążliwe. Drugim etapem zajęć było zapoznanie się z budową i zasadą działania elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,7 MW, położonej w pobliskiej miejscowości Topczewo. Studenci mieli również niepowtarzalną okazję zobaczyć od środka budynki stacji transformatorowych, dzięki którym możliwa jest współpraca odnawialnych źródeł energii z systemem elektroenergetycznym. Podczas prowadzonych rozmów dokonano również porównania obu typu źródeł. Praktycznie jednogłośnie padło stwierdzenie, że z punktu widzenia rolniczego i środowiskowego, lepiej jest wybudować elektrownię wiatrową niż słoneczną.

W imieniu studentów i własnym składamy podziękowania Panu dr. hab. inż. Zbigniewowi Skibko za umożliwienie pokazania obu odnawialnych źródeł energii oraz za cenne informacje związane z rzeczywistą budową i eksploatacją takich obiektów.