Ponad 700 osób wzięło udział w czterech odsłonach przygotowanej przez nas konferencji dotyczącej eko – produkcji, eko – żywności.
- Prelekcje z pokazami przeznaczone były dla młodzieży średnich szkół rolniczych, studentów, rolników, doradców, Kół Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańców wsi. Uważam, że była to bardzo dobra inicjatywa. Widać, że rolnictwo ekologiczne cieszy się tutaj wielkim zainteresowaniem, trzeba o tym mówić i ten temat nagłaśniać, edukować – podsumowała spotkania dr inż. Jolanta Puczel z Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych.
Konferencje miały na celu upowszechnianie wiedzy o produkcie ekologicznym, co w tych czasach nadal nie jest łatwe, ale bardzo potrzebne
- Znam rolników, którzy bardzo duży dochód osiągają, np. gospodarują na 50 hektarach warzyw i są bardzo zadowoleni. Znam też rolników, którzy bardzo słabo produkują – byli słabymi rolnikami konwencjonalnymi i nadal są słabymi rolnikami ekologicznymi, także zależy to od uwarunkowań, od decyzji rolnika, od jego starań, znalezienia rynku zbytu, od jego sukcesów w produkcji -wyjaśnia Krzysztof Różyło z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podkreślająć, że jeśli rolnik nie jest certyfikowany – nie może używać przedrostka „Eko”, „organic” czy „bio”. – Te przedrostki są zarezerwowane prawem unijnym, polskim, dla rolników ekologicznych.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się pojęcie Allelopatii, które tłumaczyła Dr hab. Bożena Łozowicka z Instytutu Ochrony Roślin.
- Allelopatia to wzajemne oddziaływanie roślin na siebie, jest to zjawisko, które jak najbardziej może być wykorzystywane na wielką skalę w rolnictwie ekologicznym, ponieważ ideą rolnictwa ekologicznego jest niestosowanie chemicznych, syntetycznych, środków ochrony roślin, które przychodzą z pomocą same sobie. Rośliny zawierają w swoich liściach, łodygach, kwiatach, korzeniach wiele substancji i mogą w ten sposób konkurować z inną rośliną, jeżeli chcą dążyć do jej unicestwienia lub tez mogą spowodować lepszy rozwój sąsiedniej rośliny. Wszystko zależy od tego, jaki występuje rodzaj Allelopatii, mówimy tutaj o dodatniej i ujemnej i ta szczególnie ma zastosowanie w rolnictwie ekologicznym, chociażby do unicestwiania chwastów.
Tematy dotyczące rozwoju eko produkcji były w murach naszej uczelni poruszane dzięki środkom z programu „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.