bip_logo_1.png

W Ziołowym Zakątku odbyła się konferencja dot. perpektyw rolnictwa XXI wieku

26.05.2023 Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W Ziołowym Zakątku, malowniczej miejscowości Koryciny, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa o tematyce rolniczej, zatytułowana "Rolnictwo XXI wieku - wyzwania, perspektywy, kierunki rozwoju". Trwające dwa dni spotkanie zgromadziło wybitnych prelegentów, łącznie ponad 80 uczestników z 17 ośrodków naukowych (uczelni i instytutów badawczych) z Polski i 4 z zagranicy, którzy poruszyli istotne zagadnienia związane z rolnictwem na temat wyzwań, perspektyw i kierunków rozwoju.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele renomowanych uczelni z całego kraju, w tym z Poznania, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Białegostoku, Wrocławia, Puław, Białej Podlaskiej, i Warszawy. Podczas wykładów wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji, które zaprezentowały najnowsze osiągnięcia nauki.

Profesor Rudolf Michałek, UR Kraków, w swoim wystąpieniu "Dochodzenie do prawdy w naukach ścisłych i empirycznych" przedstawił metody badawcze stosowane w naukach rolniczych.

Profesor Stanisław Samborski, SGGW Warszawa, wygłosił wykład pod tytułem "Wykorzystanie teledetekcji w uprawie ziemniaka", w którym omówił nowoczesne techniki monitorowania upraw.

Kolejną prezentację pt. "Reakcja pszenicy jarej na wysiew międzyplonów i uproszczenia w uprawie roli" wygłosił profesor Leszek Majchszak z UP Poznań. Profesor Majchszak podzielił się swoimi badaniami nad wpływem różnych nowoczesnych technik metod uprawy na plonowanie pszenicy jarej.

Wykład "Technika rolnicza a Europejski Zielony Ład" został przedstawiony przez profesora dr hab. Jacka Przybyła, UP Poznań. Profesor Przybył skupił się na związku między techniką rolniczą a realizacją celów Europejskiego Zielonego Ładu.

Profesor Bożena Łozowicka, IOR Poznań, PIB TSD Białystok, poruszyła temat "Bezpieczeństwo żywności w świetle badań naukowych", przedstawiając najnowsze odkrycia dotyczące bezpieczeństwa żywności i metody ochrony przed zagrożeniami.

Profesor Maciej Kuboń UR Kraków, zaprezentował temat "Innowacyjna technologia produkcji owoców jagodowych o podwyższonej zawartości związków bioaktywnych oraz zwiększonej wartości handlowej”.

W trakcie konferencji obyły się także trzy sesje tematyczne zorganizowane w sekcjach, gdzie wygłoszono 34 referaty:

SEKCJA I Inżynieria systemów agrotechnicznych, inżynieria produkcji zwierzęcej, inżynieria przetwórstwa i przechowalnictwa płodów rolnych, bezpieczeństwo żywności.

SEKCJA II Agronomia, łąkarstwo, alternatywne źródła energii, ochrona środowiska, inżynieria środowiska.

SEKCJA III Wyzwania na rynku mleka, rozwój zrównoważony w produkcji rolniczej, ekonomika rolnictwa i zarządzanie w agrobiznesie, logistyka procesów w rolnictwie i przetwórstwie rolno – spożywczym.

Przechodząc do drugiego dnia konferencji, który odbył się w środę, mieliśmy przyjemność wysłuchać inspirujących prezentacji gości zza granicy.

Profesor Lisa Holden (Pensylvania State University,USA) wygłosiła wykład o tytule "Using Dairy Advisory Teams for Business Decision Making and Economic Success". Jej wystąpienie koncentrowało się na wykorzystaniu zespołów doradczych w dziedzinie produkcji mleczarskiej do podejmowania decyzji biznesowych i osiągania sukcesu ekonomicznego.

Profesor Piotr Bórawski oraz dr Aneta Bełdycka-Bórawska , UWM Olsztyn, przedstawili referat pt. "Changes in the Polish Coal Sector Economic Situation with the Background of the European Union Energy Security and Eco-Efficiency Policy". Ich wystąpienie skupiało się na zmianach w polskim sektorze węglowym w kontekście polityki Unii Europejskiej dotyczącej bezpieczeństwa energetycznego i efektywności ekologicznej.

Proesor Lyazzat Sembiyeva (ENU KAZachstan) wgłosiła referat na temat: „Review on measuring the efficiency of research funds” na temat pomiaru efektywności funduszy badawczych.

Profesor Uladzimir Skaryna (BAR w Horkach) złożyli wystąpienie na temat "Problems and Directions for Development of Strawberry Cultivation", gdzie omówili problemy i kierunki rozwoju uprawy truskawek.

Profesor Iryna Puhachova (BAR w Horkach) przedstawiła swoją prezentację zatytułowaną "Actual Directions and Methods of Tomato Breeding for Open Ground Planting", skupiając się na aktualnych kierunkach i metodach hodowli pomidorów przeznaczonych do uprawy na otwartej przestrzeni.

Nasz zaprzyjaźniony profesor Heiko Schueler (FAV System, Niemcy) podsumował swoją wizytę w Mongolii w swoim wystąpieniu "Summary of the Visit to Mongolia", dzieląc się swoimi obserwacjami i wnioskami na temat ekonomii, gospodarki, rozwoju rolnictwa i możliwej współpracy Mongolią.

Poza sesjami konferencyjnymi, nasi goście mieli okazję zwiedzić kilkusetakrowe ogrody Ziołowego Zakątka, uczestniczyć w warsztatach związanych z tworzeniem leczniczych nalewek oraz degustować regionalne specjały, które stanowiły doskonałe uzupełnienie naukowych dyskusji.

Galeria zdjęć

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.