bip_logo_1.png

W Tykocinie podsumowany został projekt „innCREA”, w którym partnerzy wypracowali narzędzia wspierające kreatywność szkolnictwa wyższego i biznesu.

25.11.2022 Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Projekt „innCREA - Standards for implementing programmes aimed at discovering and developing creativity, pioneering in pursuit of innovation” Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży realizowała w partnerstwie z Uniwersytetem LUISS z Rzymu, Uniwersytetem Nauk Stosowanych VAMK z Finlandii, firmą European Center for Quality Ltd. ECQ z Bługarii, Centrum szkolenia zawodowego Ekpedeftiki Paremvasi z Grecji i liderem projektu - firmą V-Systems z Polski.

Międzynarodowy zespół ekspertów przeprowadził badania w krajach partnerów pozwalające poznać doświadczenia kadry akademickiej i przedsiębiorców w zakresie wdrażania technik kreatywności i pionierskości w dążeniu do innowacji w tych sektorach

- W ramach tego projektu przygotowaliśmy innowacyjne narzędzia, które mają pozwolić szkolnictwu wyższemu na doskonalenie kompetencji studentów, w szczególności w zakresie zwiększania ich kreatywności – mówi dr inż. Ireneusz Żuchowski, prorektor MANS ds. rozwoju, promocji i środków UE.

Transfer, adaptacja i wdrożenie pakietu programów szkoleniowych do nauczania kreatywności w szkolnictwie wyższym mających na celu rozwijanie umiejętności miękkich – to najważniejsze cele projektu „innCREA”.

- Studenci, którzy kończą uczelnie bądź szkoły zawodowe są świetnie przygotowani jeżeli chodzi o wiedzę techniczną, natomiast pracodawcy zwracają uwagę na to, że często takie osoby nie są wyposażone w kompetencje miękkie, które później sprawdzają się w miejscu pracy jako te, które są odpowiedzialne za pobudzanie kreatywności. My, w ramach naszego projektu, zidentyfikowaliśmy 20 najbardziej pożądanych przez pracodawców z pięciu krajów umiejętności miękkich, które – ich zdaniem - są najbardziej potrzebne na dzisiejszym, europejskim rynku pracy – mówi Rafał Wojszko z firmy V-Systems.

- Kreatywność jest jedną z ważniejszych umiejętności miękkich, która sprawia, że świat idzie do przodu. Bez kreatywności nie byłoby postępu – dodaje Joanna Surwiłło z V-Systems.

W konferencji podsumowującej projekt wzięli udział partnerzy z Grecji, Włoch, Finlandii i Bułgarii, a także naukowcy z Wrocławia, Olsztyna i przedstawiciele instytucji publicznych. Celem wczorajszego spotkania było upowszechnienie rezultatów prac, które były prowadzone przez okres aż 2 lat.

- Zarząd Województwa Podlaskiego jest bardzo pozytywnie nastawiony do takich projektów – uważa Wojciech Tołkin-Żmijewski, zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego.

Wydarzenie odbyło się w malowniczym Tykocinie.

- Tykocin jest takim specjalnym miasteczkiem na mapie województwa i całej Polski. Z punktu widzenia samorządowca, burmistrza, ta kreatywność w naszym przypadku jest bardzo ważna – mówi burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński.

Galeria zdjęć

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.