bip_logo_1.png

Studenci MANS w Łomży na ćwiczeniach terenowych w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian Marianowo

09.06.2024 Wyjazdy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wzorem lat ubiegłych w dniu 06 czerwca 2024 r. studenci 4 semestru studiów inżynierskich niestacjonarnych na Kierunku Rolnictwo wraz  członkami Polskiego Towarzystwa Agronomicznego Oddział Łomża brali udział w zajęciach  terenowych w ramach „Dni Pola”

Warsztaty terenowe były organizowane przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Krzyżewie i Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Marianowie.

W śród gości zaproszonych udział wzięli: Poseł na Sejm RP  Alicja Łebkowska-Gołaś, Sekretarz Stanu w MRiRW Poseł na Sejm; Nina Dobrzyńska – Dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW; prof. dr habil. Henryk Bujak – Dyrektor COBORU, Ewa Kuligowska – Wicewojewoda Podlaski; Łukasz Prokorym – Marszałek Województwa Podlaskiego; Lech Szabłowski – Starosta Łomżyński, Krzysztof Kozicki – Wójt Gminy Piątnica; prof. MANS dr inż. Piotr Ponichtera – Prorektor MANS

Ćwiczenia terenowe miały na celu zapoznania studentów z różnorodnością nowych odmian roślin ich agrotechniką i ochroną. Uczestnicy obecni na Dniach Pola zostali poinformowani przez Dyrektora SDOO w Krzyżewie mgr inż. Arkadiusza Kalinowskiego o historii i działalności Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Krzyżewie i Marianowie.

Studenci z dużym zainteresowaniem wysłuchali dwóch wykładów. Pierwszy wykład  na temat „Zagadnienia hodowli zbóż” który wygłosił mgr inż. Rafał Marcinkowski pracownik Hodowli Roślin Strzelce Sp. z o. o. Grupa IHAR. Drugi wykład na temat „Integrowana produkcja w praktyce” wygłosił Michał Potręć - Kierownik Działu Certyfikacji Integrowanej. Produkcji Roślin Ekogwarancja PTRE sp. z o.o.

Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy Dni Pola zapoznali się z poletkami doświadczalnymi  upraw roślin zbożowych jarych i ozimych, ziemniaków i roślin bobowatych. Obecni przedstawiciele firm, którzy zaprezentowali nowe produkty i ich zastosowanie w nowoczesnym rolnictwie podzielili się wynikami uzyskanymi z doświadczeń prowadzonych na terenie SDOO w Krzyżewie i Marianowie.

W wolnych chwilach studenci rozmawiali z przedstawicielami firm, które prezentowały bogatą kolekcję zbóż i inne roślin uprawne, nowe wieloskładnikowe nawozy mineralne oraz przedstawiły swoje oferty rynkowe i praktyczne rozwiązania agrotechniczne w poszczególnych uprawach roślin

Dziękujemy wszystkim organizatorom, a w szczególności Dyrektorowi SDOO Krzyżewo mgr inż. Arkadiuszowi Kalinowskiemu i Kierownikowi ZDOO mgr inż. Łukaszowi Żochowskiemu,  którzy z dużą życzliwością podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu technologii uprawy roli i roślin jak również metodyką prowadzonych doświadczeń, jak również za wspólnego  grilla.

Ćwiczenia terenowe były przeprowadzone zgodnie z programem studiów w ramach przedmiotu Ogólna uprawa roli i roślin oraz Hodowli roślin i nasiennictwo

 

Galeria zdjęć

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.