Za nami konferencja "Mała retencja na obszarach wiejskich", zorganizowana przez Samorząd Województwa Podlaskiego we współpracy z Międzynarodową Akademią Nauk Stosowanych w Łomży. To wydarzenie, sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, stanowiło znaczącą platformę dla ekspertów, badaczy oraz entuzjastów tematu retencji na obszarach wiejskich.
22 listopada to dzień, który zgromadził wybitnych prelegentów, a konferencję otworzyli Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Marek Olbryś, oraz dr inż. Piotr Ponichtera, Prorektor MANS. Plan konferencji obejmował cztery interesujące wykłady, które były prezentowane przez specjalistów w dziedzinie retencji wodnej.
Pierwszy z wykładów, zatytułowany "Agrotechnika i gospodarowanie wodą w obliczu zmian klimatycznych", został przedstawiony przez dr inż. Bronisława Puczela z Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Kolejną prelegentką była mgr inż. Katarzyna Karpińska z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego Państwowego Instytutu Badawczego w Falentach, która poruszyła temat "Retencjonowanie wody na użytkach zielonych".
Po przerwie kawowej, uczestnicy konferencji mieli okazję uczestniczyć online w dwóch kolejnych prezentacjach. Trzeci wykład, pt. "Krajobraz zbiornikiem retencyjnym - by wody było wystarczająco", wygłosił mgr inż. Artur Furdyna, członek zespołu badawczego Katedry Hydrobiologii, Ichtiologii i Biotechnologii Rozrodu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a także konsultant ds. ochrony wód.
Ostatni, czwarty wykład, pod tytułem "Znaczenie właściwego utrzymania urządzeń melioracyjno-wodnych i ich wpływu na rolnictwo", został zaprezentowany przez mgr inż. Bartosza Kierasińskiego z Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego Państwowego Instytutu Badawczego w Falentach. Konferencja stanowiła wartościowe wydarzenie, które przyczyniło się do podniesienia świadomości na temat istotności retencji wodnej na obszarach wiejskich.
Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.