bip_logo_1.png

Roboty udojowe oraz innowacyjne rozwiązania w gospodarstwie rolnym we wsi Osobne miejscem zajęć terenowych studentów na kierunku Rolnictwo.

08.05.2022 Wydarzenia Wyjazdy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

07.05.2022 roku studenci III semestru studiów magisterskich na kierunku Rolnictwo w ramach ćwiczeń z przedmiotu Środowiskowe i profilaktyczne uwarunkowania produkcji zwierzęcej, odwiedzili hodowców bydła mlecznego ze wsi Osobne. Pan Tomasz Bruliński jest właścicielem wolnostanowiskowej obory wyposażonej w roboty udojowe firmy DeLaval. Charakterystyczny budynek z drewnianą szalówką spełnia wszelkie wymagania dobrostanu i komfortu zwierząt. Obora jest podzielona na strefy -i to ją wyróżnia. Od strony stołu paszowego znajduje się strefa żywieniowa z „podniesionymi” stanowiskami dla krów, od ścian - strefa legowiskowa wraz ze stacjami paszowymi. Ruch krów w oborze reguluje system bramek. Odpowiednia cyrkulacja powietrza (zamontowano kilka wentylatorów powietrza), światło dzienne, sztuczne (program świetlny), czochradło. Całość sprawia, że obora jest przyjazna dla krów. Wszystkie te elementy zwiększają ruch krów w oborze, a to jest bardzo ważne, gdyż powodzenie obory z robotami udojowymi zależy pod tego, czy jest w miarę intensywny ruch krów w oborze. Intensywny ruch krów w oborze daje pewność, że zwierzęta będą często podchodzić do stacji udojowej, na tyle często, by unikać zbyt wielu opóźnień w doju.

Innowacyjnym rozwiązaniem w gospodarstwie Pana Tomasza jest przechowywanie gnojowicy. Automatyczny zgarniacz usuwa odchody do zbiornika pośredniego, skąd są przepompowywane do zbiornika głównego, który wybudowany został w polu w odległości 300 m od gospodarstwa.

 Dziękujemy bardzo za miłe przyjęcie studentów oraz wykładowców z Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży

Galeria zdjęć

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.