KICRO: Nowy projekt mający na celu poprawę identyfikacji chorób upraw i bezpieczeństwa żywności

17.10.2023 Komunikaty

Konsorcjum składające się z sześciu partnerujących organizacji z pięciu krajów europejskich rozpoczęło nowy projekt o nazwie KICRO, który to akronim odnosi się do "Knowledge and Identification of CROp diseases for sustainable food safety". Celem tego projektu jest dostarczenie sektorowi sadowniczemu narzędzi umożliwiających poszerzenie wiedzy i dokładniejszą identyfikację chorób upraw oraz ich źródeł, co przyczyni się do ograniczenia znacznych strat i marnotrawstwa w całym łańcuchu dostaw żywności.

W ramach projektu, finansowanego z programu Erasmus+, powstanie platforma e-learningowa zawierająca materiały edukacyjne dotyczące chorób upraw, dostępne w pięciu językach. Platforma będzie ogólnodostępna i skierowana do rolników, zbieraczy, pracowników pakowalni oraz innych zainteresowanych stron. Projekt przewiduje także przeprowadzenie pilotażowych szkoleń testowych z udziałem 50 uczestników z różnych krajów oraz zorganizowanie jednego wydarzenia upowszechniającego w każdym kraju, mającego na celu prezentację wyników projektu oraz zwiększenie świadomości na temat istotności wzmacniania pozycji sektora sadowniczego za pomocą tych narzędzi.

Koordynatorem projektu jest Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, nowoczesna instytucja edukacyjna, badawcza i szkoleniowa, oferująca różnorodne programy i kursy związane z rolnictwem i agrobiznesem. Pozostałymi partnerami są: REZOS BRANDS, małe i średnie przedsiębiorstwo sektora rolno-spożywczego z Grecji; COSVITEC, centrum szkolenia zawodowego z Włoch; S.E.A.L CYPRUS, organizacja pozarządowa promująca zrównoważoną edukację i aktywne uczenie się z Cypru; BALKAN BRIDGE, firma zajmująca się badaniami i innowacjami z Bułgarii; oraz The Polish Farm Advisory and Training Centre, małe i średnie przedsiębiorstwo świadczące usługi doradcze i szkoleniowe dla rolników z Polski.

Projekt ma trwać 24 miesiące, począwszy od września 2023 r. do sierpnia 2025 r. Strona internetowa projektu będzie zawierać szczegółowe informacje na temat działań, wyników i wpływu projektu. Ponadto, projekt będzie aktywnie obecny w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i LinkedIn, gdzie regularnie będą publikowane wiadomości i aktualizacje.