bip_logo_1.png

I Międzynarodowy Kongres Rolnictwa Regeneratywnego i Ekologicznego – Nowa Era w Polskim Rolnictwie

08.06.2024 Wydarzenia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

I Międzynarodowy Kongres Rolnictwa Regeneratywnego i Ekologicznego – Nowa Era w Polskim Rolnictwie

Rolnictwo regeneratywne – czym jest i dlaczego warto o nim rozmawiać?

Rolnictwo regeneratywne to nowy trend w polskim rolnictwie, który łączy w sobie założenia rolnictwa ekologicznego, permakulturowego, integrowanego oraz precyzyjnego. Jest to bardziej restrykcyjna forma rolnictwa, której celem jest odbudowa i utrzymanie zdrowia gleby, różnorodności biologicznej oraz poprawa ogólnej kondycji ekosystemu rolnego. Mimo że w Polsce ta koncepcja dopiero zaczyna zdobywać popularność, organizatorzy I Międzynarodowego Kongresu Rolnictwa Regeneratywnego i Ekologicznego mają nadzieję, że wydarzenie to przyczyni się do jej szerszego rozpropagowania i lepszego zrozumienia.

 

Kongres dla wszystkich – od rolników po studentów

Kongres, który odbył się wczoraj, był skierowany do szerokiego grona odbiorców, w tym:

  • Rolników
  • Doradców rolnych
  • Stowarzyszeń i organizacji działających na rzecz sektora rolno-spożywczego
  • Członków Kół Gospodyń Wiejskich
  • Nauczycieli przedmiotów zawodowych szkół ponadpodstawowych kształcących w zawodzie rolnik i pokrewnych
  • Studentów i uczniów kształcących się w uczelniach i szkołach o profilu rolniczym

Kongres można było śledzić zarówno stacjonarnie, jak i online, co umożliwiło uczestnictwo szerokiemu gronu zainteresowanych z różnych części Polski i świata.

Otwarcie kongresu przez Ministra Rolnictwa

Kongres otworzył Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski, który w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie rolnictwa regeneratywnego dla przyszłości polskiego rolnictwa. Minister zaznaczył, że takie inicjatywy są kluczowe dla promowania zrównoważonych praktyk rolniczych, które nie tylko zwiększają plony, ale także chronią środowisko naturalne.

Wykłady plenarnie – fundamenty rolnictwa regeneratywnego

Przed panelem dyskusyjnym, uczestnicy mieli okazję wysłuchać serii wykładów w ramach części plenarnej. Rozpoczęliśmy od wykładu : "Gleba i jej rola w rolnictwie regeneratywnym i ekologicznym" – dr inż. Bronisław Puczel z Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Następnie wysłuchaliśmy wykładu :  "Wpływ nawozów naturalnych na środowisko i żyzność gleby" – dr inż. Mariusz Brzeziński z Stacji Chemiczno-Rolniczej w Olsztynie (SCHR). Trzecim wykładem było zagłębienie się w  - "Rola soi w płodozmianie" – Emilia Fink-Podyma ze Stowarzyszenia Polska Soja. Na koniec, przygotowaliśmy międzynarodowe spotkanie :  "Terra viva Ibiza land regeneration" – Andrea Abad, S.L. Hiszpania (wykład online).

Kluczowe panele dyskusyjne

W ramach kongresu odbyły się dwa główne panele dyskusyjne. Pierwszy z nich, zatytułowany „Rolnictwo regeneratywne z perspektywy biznesu, rolników i organizacji pozarządowych”, zgromadził wielu ekspertów i praktyków z różnych dziedzin:

  • Stefan Krajewski – Wiceminister w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Marek Siniło –    Wiceprezes Zarządu Podlaskiej Izby Rolniczej
  • Roman Wiatrowski – Prezes Związku Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych
  • Anna Jankowska – Prezes firmy InterTech
  • Marek Tański – Prezes Zarządu Agrolok Sp. z o.o.
  • Arkadiusz Osiecki – Rolnik, doradca, student MANS
  • Marlena Zaręba – Dyrektor Marketingu firmy Agrocentrum
  • Emilia Fink-Podyma – Stowarzyszenie Polska Soja

Drugi panel dyskusyjny, zatytułowany „Rolnictwo regeneratywne we współczesnej edukacji – Wiedza kluczem do oszczędności”, podkreślał rolę edukacji w promowaniu praktyk regeneratywnych. W panelu udział wzięli:

  • Dr inż. Ireneusz Żuchowski – prof. MANS, Rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży
  • Mariusz Cylwik – Kierownik działu ekologii Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie
  • Szczepan Leszczyński – Asystent, doktorant – Katedra Hodowli Zwierząt i Doradztwa Rolniczego Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Jolanta Nikścin – Dyrektor ZSCKR w Suwałkach
  • Sławomir Łomotowski – Dyrektor ZSCKR w Marianowie
  • Roman Malicki – Dyrektor ZSCKR w Starym Lubiejewie

Wnioski i przyszłość rolnictwa regeneratywnego w Polsce

Dyskusje prowadzone podczas kongresu ujawniły, że rolnictwo regeneratywne, choć jeszcze mało znane w Polsce, ma ogromny potencjał do poprawy kondycji środowiska oraz rentowności gospodarstw rolnych. Wprowadzenie innowacyjnych praktyk, takich jak zarządzanie glebą i roślinnością, może przynieść korzyści zarówno dla rolników, jak i dla konsumentów. Kongres zakończył się deklaracją o kontynuacji działań na rzecz popularyzacji rolnictwa regeneratywnego oraz planami organizacji kolejnych edycji tego ważnego wydarzenia.

Jako organizatorzy  kongresu mamy nadzieję, że takie inicjatywy przyczynią się do szybszego przyjęcia praktyk regeneratywnych w polskim rolnictwie, co w dłuższej perspektywie przyniesie korzyści nie tylko rolnikom, ale i całemu społeczeństwu.

 

Galeria zdjęć

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.