Ochrona danych osobowych i bezpieczeństwo informacji

Zasadniczym celem studiów podyplomowych jest zapoznanie słuchaczy z usystematyzowaną, całościową problematyką funkcjonowania ochrony danych osobowych i bezpieczeństwem informacji na gruncie prawa polskiego i europejskiego.

ADRESACI STUDIÓW

• Osoby które pełnią lub zamierzają pełnić funkcję Inspektora Ochrony Danych.
  • Administratorzy Danych Osobowych – pracodawcy.
  • Prawnicy którzy zamierzają się specjalizować w zagadnieniach ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa informacji;
  • Osoby które pełnią lub zamierzają pełnić funkcje rzeczników prasowych, pracowników kadrowych w urzędach administracji rządowej i samorządowej, kontrolerów poprawności stosowania procedur dotyczących ochrony danych osobowych, przeprowadzają audyty z zakresu ochrony danych osobowych.
  • Inne podmioty mające w swej działalności do czynienia z bezpieczeństwem informacji oraz przetwarzaniem danych osobowych w celu podniesienia kwalifikacji.
  • Absolwenci uczelni, wszystkich kierunków (szczególnie kierunki: prawo, administracja, zarządzanie, informatyka lub ekonomia).

Proponowane zagadnienia:

1. System ochrony danych osobowych Unii europejskiej nowelizacją prawa krajowego. Podstawy prawne ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji.
  2. System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w praktyce. Kluczowe zagadnienia i definicje Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji.
  3. Dokumentacja Administratora Systemów Informatycznych w kontekście audytów bezpieczeństwa informacji.
  4. Legalność przetwarzania danych osobowych i stosowanie klauzul informacyjnych.
  5. Współczesne zagrożenia bezpieczeństwa danych osobowych i informacji.
  6. Zabezpieczenia Informatyczne a incydenty bezpieczeństwa informacji.
  7. Ochrona danych osobowych przy rekrutacji oraz w dokumentacji pracowniczej.
  8. Powierzenie przetwarzania danych osobowych, współadministrowanie, udostępnianie a upublicznienie informacji.
  9. Analiza ryzyka utraty integralności, dostępności lub poufności informacji z oceną skutków dla ochrony danych.
  10.  Kontrole przestrzegania obowiązujących przepisów w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Podstawy zarządzania projektami i kontrola zarządcza.
  11. Naruszenia ochrony danych osobowych.
  12. Nowe technologie wykorzystywane w przetwarzaniu i ochronie danych.

Czas trwania: 2 semestry;

Wymiar godzin: 220;

Informacje o opłatach znajdują się na stronie:
https://mans.edu.pl/jednostki-mens/dziekanat (Zarzadzenie o platnosciach dla studentow rozpoczynajacych studia)

Rekrutacja (wymagane dokumenty):

• podanie o przyjęcie na studia podyplomowe (do pobrania ze strony www.mans.edu.pl)
  • kwestionariusz osobowy (do pobrania)
  • dowód osobisty (do wglądu i potwierdzenia danych przez pracownika Uczelni)
  • kserokopię dyplomu (potwierdzenie za zgodność z oryginałem)
  • opłata wpisowego

Minimalna grupa 15 osób.