bip_logo_1.png

Kryminalistyka daktyloskopijna

Studia podyplomowe na kierunku kryminalistyka daktyloskopijna w Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży przeznaczone są dla absolwentów kierunków studiów takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, prawo, a także innych.

Celem studiów podyplomowych z kryminalistyki daktyloskopijnej jest dostarczenie uczestnikom zaawansowanej wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności w zakresie daktyloskopii, umożliwiających skuteczne ujawnianie, analizę śladów i identyfikację osób na podstawie linii papilarnych i w efekcie zdobycia kompetencji w zakresie sporządzania opinii biegłego sądowego.

Ukończenie studiów podyplomowych z zakresu kryminalistyka daktyloskopijna

potwierdza posiadanie teoretycznych i praktycznych wiadomości specjalnych (§12 ust.1 pkt. 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24.01.2005r. w sprawie biegłych sądowych) i jednocześnie uprawniać będzie absolwentów do ubiegania się o wpis na listę biegłych sądowych w dziedzinie daktyloskopii na terenie całej Polski, a także powinno ułatwić aplikowanie do służby w Policji czy Żandarmerii Wojskowej.

  1. Wymagania: Studia podyplomowe na kierunku kryminalistyka daktyloskopijna są adresowane do osób legitymujących się dyplomem ukończenia dowolnych studiów wyższych magisterskich, inżynierskich lub licencjackich.
  2. Czas trwania studiów i forma przeprowadzania zajęć: 2 semestry (zajęcia w wybrane soboty i niedziele- część ćwiczeń będzie realizowanych w laboratorium kryminalistycznym Policji),
  3. Wykaz przedmiotów (dziedzin wiedzy) i liczba godzin:
  • Biegły w świetle przepisów karnoprocesowych (5 godzin wykładu),
  • Ekspertyza daktyloskopijna w aspekcie kryminalistycznym. (10 godzin wykładu),
  • Użyteczność ekspertyz daktyloskopijnych w procesie karnym. (10 godzin wykładu),
  • Bazy danych daktyloskopijnych w Polsce i za granicą(5 godzin wykładu),

Praktyczne ćwiczenia z zakresu:

  • ujawnianie i zabezpieczanie śladów daktyloskopijnych przy użyciu proszków (20 godzin),
  • określenie metody badawczej i etapy badań identyfikacyjnych zabezpieczonych śladów (20 godzin),
  • pobieranie materiału porównawczego, wyodrębnianie i kwalifikacja odwzorowań linii papilarnych do badań porównawczych (35 godzin),
  • sporządzanie sprawozdań z badań i opinii biegłego (40 godzin),
  • ujawnianie śladów daktyloskopijnych w warunkach laboratoryjnych i rejestracja zabezpieczonych śladów w bazach danych (zajęcia prowadzone w laboratorium kryminalistycznym Policji) (35 godzin).

Łączna liczba godzin dydaktycznych: 240

4/ Podstawa ukończenia studiów: na koniec każdego semestru zostanie przeprowadzony egzamin w formie testu weryfikacji wiedzy i praktycznego jej wykorzystania. Warunkiem ukończenia studiów jest otrzymanie oceny pozytywnej z każdego egzaminu (łącznie 2 egzaminy) oraz sporządzenie projektu opinii z wykonanej ekspertyzy daktyloskopijnej. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z potwierdzeniem uzyskania kompetencji do wykonywania funkcji biegłego z zakresu daktyloskopii.

Po ukończeniu studiów absolwent:

  • zna prawa i obowiązki biegłego i jego rolę w procesie karnym,
  • posiada wiedzę z zakresu metodyki prowadzenia badań daktyloskopijnych,
  • potrafi ujawniać i zabezpieczać przy wykorzystaniu dostępnych środków (proszków i substancji chemicznych) ślady daktyloskopijne i ślady rękawiczek,
  • posiada wiedzę w zakresie sporządzania dokumentacji formalno- procesowej,
  • potrafi pobierać materiał porównawczy do badań (linie papilarne, rękawiczki),
  • jest przygotowany do wykonywania ekspertyz i wydawania opinii w zakresie badań daktyloskopijnych i badań śladów rękawiczek.

6/ Studia podyplomowe na kierunku kryminalistyka daktyloskopijna są płatne, całkowity ich koszt wynosi 3.900 zł. Opłata może być wniesione jednorazowo (do dnia ….) lub w dwóch ratach (po 1950zł każda).Warunki odpłatności za studia określa umowa zawarta w formie pisemnej pomiędzy uczelnią a studentem.

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.