bip_logo_1.png

Rolnictwo II stopnia

Czas trwania: 3 semestry

Uzyskany tytuł: magister inżynier

Tryb: stacjonarny i niestacjonarny

Absolwent posiada umiejętności wykonywania i opracowywania wyników eksperymentów badawczych, a także wykazywania inicjatywy twórczej i podejmowania decyzji. Posiada pogłębioną wiedzę w danej specjalności, a także znajomość problemów ekologicznych wynikających z rozwoju obszarów wiejskich oraz funkcjonowania infrastruktury rolniczej. Ma umiejętności metodycznego prowadzenia badań rolniczych oraz przetwarzania danych przy użyciu nowoczesnych technik informatycznych. Absolwent jest przygotowany do pracy
w specjalistycznych gospodarstwach rolnych, instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz jednostkach doradczych. Jest przygotowany do ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz do podejmowania pracy badawczej i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich). Studenci na studiach drugiego stopnia mogą podjąć kształcenie w zakresie specjalności: ekonomika rolnictwa, doradztwo rolne, zarządzanie jakością w agrobiznesie, odnawialne źródła energii oraz agrotronika i rolnictwo precyzyjne.

 

Specjalności:

  • Ekonomika rolnictwa

Absolwent ekonomiki w rolnictwie posiada poszerzoną wiedzę dotyczącą metod badawczych z dziedziny nauk ekonomicznych, w tym szczególnie zarządzania, finansów i rachunkowości. Studia wyposażają studentów w umiejętności i kompetencje umożliwiające przeprowadzanie analiz ekonomicznych oraz wyciągania z nich właściwych wniosków. Przygotowują do podejmowania decyzji ekonomicznych i prowadzenia działalności doradczej. Absolwent jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstw agrobiznesu, administracji państwowej i samorządowej. Z uwagi na szeroki zakres wiedzy ekonomicznej, może pełnić funkcje kierownicze w różnych obszarach działalności gospodarczej.

  • Doradztwo rolne

Absolwent dysponuje gruntowną wiedzą dotyczącą funkcjonowania rolnictwa i obszarów wiejskich w warunkach gospodarki rynkowej. Posiada kompetencje umożliwiające rozwiązywanie konkretnych problemów związanych z produkcją rolniczą. Umie analizować związki przyczynowo-skutkowe, prowadzące do poprawy efektywności produkcji. Dzięki znajomości metod pracy doradczej, potrafi przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Takie przygotowanie pozwala na prowadzenie wysokospecjalistycznego, niezależnego i obiektywnego doradztwa technologicznego. Absolwent jest też wyposażony w umiejętności praktyczne w zakresie pozyskiwania środków finansowych na rozwój wsi i rolnictwa, zdobywania informacji rynkowych oraz doradztwa finansowo-księgowego, umożliwiające skuteczne konkurowanie na rynku usług doradczych. Posiada przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w tym o charakterze konsultingowym, pracy w instytucjach funkcjonujących w otoczeniu rolnictwa, w administracji państwowej i samorządowej.

  • Zarządzanie jakością w agrobiznesie

Kierunek ten zapewnia wszechstronne przygotowanie do pracy w charakterze specjalisty ds. zarządzania jakością oraz menedżera średniego szczebla zarządzania w szeroko pojętym rolnictwie, a także przemyśle rolno-spożywczym, w handlu, w instytucjach doradczych
i konsultingowych oraz w organizacjach gospodarczych, samorządowych i administracji,
a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

  • Odnawialne źródła energii

Absolwent dysponuje gruntowną wiedzą z zakresu technologii odnawialnych źródeł energii i jej wykorzystywania. Potrafi oszacować potrzeby energetyczne obiektów i jednostek samorządu terytorialnego, wykonać analizę porównawczą kosztów energii tradycyjnej i odnawialnej oraz wpływ na środowisko poszczególnych nośników energii. Potrafi optymalizować wybór źródła energii pod kątem ekonomicznym, logistycznym i środowiskowym, zgodnie z aktualnym ustawodawstwem. Posiada umiejętności sporządzenia audytu energetycznego, planowania procesu inwestycyjnego, opracowania biznes planu. Jest przygotowany do podjęcia pracy na stanowiskach kierowniczych i specjalistów ds. energii odnawialnej w administracji, budownictwie, ciepłownictwie, w sektorze bankowym i finansowym (jako doradca), w firmach związanych z branżą energetyczną oraz do rozpoczęcia własnej działalności.

  • Agrotronika i rolnictwo precyzyjne

Absolwent dysponuje wiedzą z zakresu agrotroniki i rolnictwa precyzyjnego. Oprócz wiedzy rolniczej uzyska ogólną wiedzę techniczną oraz umiejętność analitycznego myślenia, która umożliwi efektywne zarządzanie procesami produkcyjnymi w gospodarstwach rolnych. Absolwent będzie przygotowany do nadążania za dynamicznym rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), wdrażania ich w rolnictwie a jednocześnie zdobędzie praktyczne umiejętności samodzielnego rozwijania i rozwiązywania problemów wynikających z wykorzystywania tychże technologii w gospodarstwach rolnych. Absolwent jest specjalistą w zakresie stosowania nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie, urządzeń i systemów agrotronicznych, rolnictwa precyzyjnego, rolnictwa 4.0 w gospodarstwach rolnych.

  • Smart Farming

Inteligentne rolnictwo, to stosowanie zaawansowanych technologii i operacji rolniczych opartych na danych w celu optymalizacji i poprawy zrównoważonego rozwoju w produkcji rolnej.
Wdrożenie robotyki w rolnictwie i innych technik inteligentnego rolnictwa przynosi kilka korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi strategiami rolniczymi. Niektóre z nich obejmują sprawowanie zwiększonej kontroli nad procesami produkcyjnymi, co z kolei usprawnia zarządzanie kosztami i zmniejsza wytwarzanie odpadów. Ponadto inteligentne rolnictwo, dzięki wdrożeniu nowych technologii w rolnictwie, ułatwia śledzenie anomalii we wzroście upraw, a także w zdrowiu zwierząt gospodarskich.
Program studiów obejmuje zagadnienia Smart Farming:

  • Technologie informacyjno-komunikacyjne,
  • Internet rzeczy,
  • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe,
  • Automatyka i robotyka.

Poznasz technologie Smart Farmingu dzięki czemu będziesz praktycznie przygotowany do wdrażania w gospodarstwie rolnym zasad:

  • zrównoważonego rozwoju,
  • Gospodarski obiegu zamkniętego,
  • Zielonej transformacji,
  • Strategii bioróznorodnosci.

Studiując Smart Farming będziesz przygotowany do odpowiedzi na wyzwania, które stoją przed branżą rolniczą związane z bezpieczeństwem żywności, takimi jak:

  • niestandardowe zwalczanie szkodników,
  • zmienne warunki pogodowe,
  • nieprzewidywalne zanieczyszczenie.

Wyzwania te są źródłem wielu chorób, które powodują ogromne szkody dla zdrowia ludzkiego. Może to również negatywnie wpłynąć na wiarygodność producentów i wytwórców żywności podczas eksportu produktów spożywczych.
Ponieważ łańcuch dostaw żywności staje się coraz bardziej złożony, wraz z surowymi lokalnymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, inteligentne rozwiązania rolnicze oparte na SaaS mogą zmienić sposób zarządzania całym łańcuchem dostaw w rolnictwie.

folder_hq_page-0004-smart_farming.jpg

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.