bip_logo_1.png

Rolnictwo I stopnia

Czas trwania: 7 semestrów

Uzyskany tytuł: inżynier

Tryb: stacjonarny i niestacjonarny

Absolwent jest specjalistą w zakresie technologii produkcji rolniczej, zwłaszcza roślinnej oraz posiada praktyczne przygotowanie do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Posiada podstawową wiedzę biologiczno-chemiczną i ekologiczną, znajomość ekonomiki, organizacji i zarządzania produkcją oraz funkcjonowania infrastruktury rolniczej. Jest przygotowany do prowadzenia gospodarstwa rolnego oraz do podjęcia pracy w administracji rolnej, usługach i doradztwie rolniczym.

Zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu rolnictwa. Jest przygotowany do pracy w administracji rządowej i samorządowej związanej
z rolnictwem, doradztwie rolniczym, przedsiębiorstwach zajmujących się skupem i obrotem produktów roślinnych, a także do prowadzenia gospodarstw rolniczych posiadających dział ogrodnictwa i produkcji zwierzęcej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Specjalności:

  • Agrobiznes

Absolwenci tej specjalności przygotowani są do przeprowadzenia zmian w organizacji polskiego rolnictwa. Absolwent dysponuje gruntowną wiedzą z zakresu agrobiznesu, polityki gospodarczej i zarządzania jakością, a także posiada umiejętność zarządzania marketingowego. Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach agrobiznesu, administracji państwowej
i samorządowej oraz w instytucjach finansowych, także na stanowiskach menadżerskich.

  • Doradztwo rolne

Absolwent dysponuje szeroką wiedzą technologiczną z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw agrobiznesu. Zna metody i techniki pracy doradczej. Umie nawiązywać bezpośredni kontakt z rolnikami, udzielać pomocy w określaniu indywidualnego kierunku rozwoju gospodarstwa oraz pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania. Posiada kompetencje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, pracy w przedsiębiorstwach agrobiznesu, administracji państwowej i samorządowej.

  • Ochrona środowiska obszarów wiejskich

Absolwenci tej specjalności, posiada wiedzę na temat wpływu rolnictwa na  środowisko oraz z zakresu obiegu pierwiastków w przyrodzie, gospodarowania składnikami pokarmowymi w różnych systemach rolnictwa, obrotu, konfekcjonowania i wykorzystania środków ochrony roślin, a także umiejętność kształtowania krajobrazu wiejskiego. Zna akty prawne dotyczące ochrony środowiska. Jest przygotowany do pracy w instytucjach związanych z rolnictwem i ochroną środowiska, także na stanowiskach kierowniczych.

  • Nowoczesne technologie w użytkowaniu mlecznym bydła

Specjalność polecana dla studentów zajmujących się lub planujących w przyszłości pracę przy produkcji mleka. Zna nowoczesne metody pozyskiwania i oceny mleka, aktualne technologie i modernizacje w budownictwie dla bydła, technologia produkcji pasz dla bydła. Jednym z elementów na specjalności NTwUMB są praktyki krajowe i zagraniczne w gospodarstwach produkujących mleko.

  • Odnawialne źródła energii z gospodarką odpadami

Specjalność przygotuje absolwentów do samodzielnego i twórczego wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii oraz zagospodarowania odpadów występujących w rolnictwie i jego otoczeniu. Mogą być zatrudnieni w firmach branży energetycznej, gospodarki odpadami lub wytwarzających biomasę przedsiębiorstwach z rolnictwa i jego otoczenia.

https://mans.edu.pl/fcp/iOEUfFzs9BjEkLTg1Y1BSe0N_YAVTHwIIOgIaTAIABCRvRQMEOjBBaHICPXNtSBk6PjIyBV4RBDYnD1cYTk8cOjYCEg/2/public/aktualnosci/rolnictwo_30795839.jpg

  • Smart Farming

Inteligentne rolnictwo, to stosowanie zaawansowanych technologii i operacji rolniczych opartych na danych w celu optymalizacji i poprawy zrównoważonego rozwoju w produkcji rolnej.
Wdrożenie robotyki w rolnictwie i innych technik inteligentnego rolnictwa przynosi kilka korzyści w porównaniu z konwencjonalnymi strategiami rolniczymi. Niektóre z nich obejmują sprawowanie zwiększonej kontroli nad procesami produkcyjnymi, co z kolei usprawnia zarządzanie kosztami i zmniejsza wytwarzanie odpadów. Ponadto inteligentne rolnictwo, dzięki wdrożeniu nowych technologii w rolnictwie, ułatwia śledzenie anomalii we wzroście upraw, a także w zdrowiu zwierząt gospodarskich.
Program studiów obejmuje zagadnienia Smart Farming:

  • Technologie informacyjno-komunikacyjne,
  • Internet rzeczy,
  • Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe,
  • Automatyka i robotyka.

Poznasz technologie Smart Farmingu dzięki czemu będziesz praktycznie przygotowany do wdrażania w gospodarstwie rolnym zasad:

  • zrównoważonego rozwoju,
  • Gospodarski obiegu zamkniętego,
  • Zielonej transformacji,
  • Strategii bioróznorodnosci.

Studiując Smart Farming będziesz przygotowany do odpowiedzi na wyzwania, które stoją przed branżą rolniczą związane z bezpieczeństwem żywności, takimi jak:

  • niestandardowe zwalczanie szkodników,
  • zmienne warunki pogodowe,
  • nieprzewidywalne zanieczyszczenie.

Wyzwania te są źródłem wielu chorób, które powodują ogromne szkody dla zdrowia ludzkiego. Może to również negatywnie wpłynąć na wiarygodność producentów i wytwórców żywności podczas eksportu produktów spożywczych.
Ponieważ łańcuch dostaw żywności staje się coraz bardziej złożony, wraz z surowymi lokalnymi i międzynarodowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności, inteligentne rozwiązania rolnicze oparte na SaaS mogą zmienić sposób zarządzania całym łańcuchem dostaw w rolnictwie.

folder_hq_page-0004-smart_farming.jpg

Używamy plików cookies. w celu optymalizacji obsługi.